İlan No: #00088663
Kategori: Plastik Yıkama Üniteleri
Marka: Üstün
Model Tipi: YK
Model Yılı: 2016
Ürün Tipi: Satılık
Ürün Durumu: Sıfır (Yeni,Kullanılmamış)
İlan Tarihi: 06.12.2010
İlan Bitiş Tarihi: 01.01.2017
Konum: Esenyurt / İstanbul / Türkiye


  •    İş: +90 212 428 01 05
  •    İş: +90 212 428 20 15
  •    Fax: +90 212 428 38 81

Yetkili: Üstün İş Makina
Esenyurt / İstanbul / Türkiye


Plastik Yıkama Ünitesi / Üstün Yk

 

PLASTİK YIKAMA ÜNİTELERİ

Bilindiği gibi yıkamanın sözlük anlamı kirlerden arındırmaktır. Fakat plastik geri dönüşümünde tam olarak bu manaya gelmez. Örneğin, herkes “yıkama tankı” kelimesini kullanır. Şimdi dilerseniz bir deney yapabilirsiniz. Bir parça plastiği su dolu bir kabın içine bırakıp, hatta biraz da sabun ekleyip birkaç saat veya bir gün bekleyebilirsiniz. Netice olarak “yıkamadan” önceki kirlerin hala yerinde durduğunu göreceksiniz. Başka bir deyişle plastik temizlemek aslında “yıkamaktan” daha fazlasıdır.

Sabun icat edilmeden önce kıyafetlerin nasıl yıkandığını hatırlayın. Fırçalayarak, taşlarla, sopalarla vurarak, açıkçası sürtünme, ovalamaya yardımıyla yıkanıyorlardı. 21. yüzyılda bu yöntemler hala pek değişmiş değil, tek fark artık deterjanlardan da yardım alıyoruz. Aslında olayı temeli içinde kir tutan maddeleri olabildiğince ovalamak, sürtünmelerini sağlamaktır.

Peki, tüm plastikler deterjanla mı yıkanmalıdır? Aslında hepsi değil


Eğer malzemenizdeki pislik kum, kağıt ya da yüzeye yapışan başka bir kir ise deterjana kesinlikle ihtiyacınız yok. Ama yağ veya yapışkan gibi kirlerden bahsettiğimizde iş biraz farklılaşıyor. Aslında bazen kir bazı malzemelerde faydalı bile olabilir. HDPE veya PP içinde kalan milyonda bir yağ parçaları granüllerinizin daha parlak görünmesini sağlayacaktır Elbette ki burada anlattığımız çok az miktarlardır.

Fakat bazen plastik üzerindeki kiri tam anlamıyla mükemmel bir şekilde temizlemeniz gerekir. Eğer kir gerçekten üretimi etkiliyorsa tam anlamıyla temizlenmesi zorunludur. Eğer net, temiz granüller elde etmek istiyorsanız kirleri tamamen temizlemeniz gerekli.

Dediğimiz gibi aslında kolay bir işlem fakat biz kolay olan ve iyi çalışan sistemleri severiz. Eğer kullanacağınız malzeme çok kirliyse ön yıkama kullanmanız mecburidir. Genelde tarım filmlerinde, kağıtla karışmış filmlerde ve PET ve HDPE şişelerde (çünkü üzerlerinde etiket ve yapışkan olur) kullanılır.

Ön yıkama kırıcılarınızın bıçak ömrünü uzatırken, kuru kırıcı kullanma olasılığınızı düşürür. Bu yüzden dikkatli düşünerek karar vermelisiniz. Ön yıkama sistemleri işlenecek malzemeye, hacme, pisliğin cinsine göre değişiklik gösterir.

Ön yıkama kırıcılarınızın bıçak ömrünü uzatırken, kuru kırıcı kullanma olasılığınızı düşürür. Bu yüzden dikkatli düşünerek karar vermelisiniz. Ön yıkama sistemleri işlenecek malzemeye, hacme, pisliğin cinsine göre değişiklik gösterir.

Karışık plastikler çöplükten geldiği için genelde çok pis olurlar. Ön yıkama yapılmazsa bu kirler kırma makinesinin bıçaklarını çok çabuk aşındırır.

Film yıkama hatları biraz daha farklıdır. Eğer toplanan filmleri geri döndürecekseniz genellikle üzerlerindeki kir çok fazla olmayacağından ön yıkama önermeyiz. Kırma makinesi rahatlıkla bu ürünlerle çalışabilir. Eğer tarım endüstrisinden toplanan filmleri dönüştürecekseniz bu filmler çok yüksek ihtimalle toprak, kum, küçük taş parçaları gibi etkenlerle iyice pislenmiş olarak gelecektir. Kırma makinesinin bıçaklarını çok kolay eritecek bu malzemeleri ayıklamak için ön yıkama mecburidir. Özellikle film yıkamada, kullanılacak malzemenin cinsine göre yıkama metotları vardır. Mesela tarım filmleri için düşük enerji harcayan bir yıkama tamburu sadece su sıkarak ve döndürerek kirin %95 ini temizleyecektir. Zaten geri kalanı da yıkama hattının devamı için çok basit bir işlem olmaktan öteye gidemeyecektir. Fakat meyve, sebze filmleri kirlilik sadece topraktan, kumdan değil aynı zamanda yaprak, ot vb. etmenlerden de kaynaklanır. Bu tarz ürünlerde kullanmamız gereken makinenin aynı zamanda ovalama, sürtünme özelliği de olmalıdır. Daha fazla enerji harcayacaktır ama bu kirlerden kurtulmanın tek yolu budur.

HDPE şişelerin yıkanması: Genellikle ön yıkamaya gerek duymazlar.. Sulu bir kırma makinesi ve yıkama kazanı pisliklerden ürünleri arındıracaklardır. Eğer geri dönüştüreceğiniz malzeme ne kadar kirli ise hatta eklenecek makinelerde o kadar fazla olacaktır.

Yıkamak deyince; açıktır ki hepimizin aklına kirli bir şeyi sabun veya deterjanla yıkayarak kirlerinden arındırmak geliyor. Fakat bizim için yıkamak biraz daha farklı. Tıpkı yüzyıllar önce sabunun icat edilmediği dönemlerdeki gibi. Kirli plastikler yıkama kazanlarda adeta ovalanarak yıkanıyor ve üzerlerine yapışmış toprak, kağıt parçaları, yağ gibi kirlerden kurtuluyorlar.

Peki kirli plastikler geri dönüştürülürken neden yıkanıyor? Aslında cevap açık; yıkanmış atık, geri dönüşüm sonucunda temiz ve net granüller elde etmemizi sağlıyor.
Mesela üzerinde yapışkan atıkları veya yağ atıkları bulunan veya cinslerine göre ayrıştıramadığımız plastikleri yıkamadan, ve ayrıştırmadan geri dönüştürürsek ne olur? granüllerde yer yer sarılaşmalar veya kalitesizlikler görülür ki bu pek istediğimiz bir sonuç olmaz. Çünkü geri dönüşüm sonunda temiz, net granüller elde etmek isteriz.

İşte bunun gibi sebeplerden dolayı geri dönüştüreceğimiz atık plastikleri yıkamadan geri dönüştürmemiz istediğimiz sonuçları almamıza engel oluyor ve kirli plastikleri yıkamak lüksten çok mecburiyete dönüşüyor. ÜSTÜN İŞ MAKİNA olarak sizlerin bu ihtiyacını göz önünde bulundurarak ve doğayı koruma görevimize sadık kalarak verimli, ihtiyaçlarınıza uygun ve günümüz teknolojisini takip ederek yıkama kazanları imal ediyoruz. 

Yıkama Havuzu materyalin pisliklerden arındırılması ve ayrıştırılması için kullanılır. Kullanıcının isteği üzerine Tamamen paslanmaz çelikten veya Dkp Sac Malzemeden üretilebilir. Üretilecek ürünlere göre dizayn edilir PE-PP-PS-ABS-PET için yıkama kazanları dizayn edilir.


Plastik Yıkama Ünitesi / Üstün Yk, Sıfır (Yeni,Kullanılmamış) Satılık Plastik Yıkama Ünitesi / Üstün Yk, Üstün YK 0 TL Fiyat'la

makinaturkiye.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından makinaturkiye.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

  destek@makinaturkiye.com