Başak Traktör - Kimdir

Başak Traktör Üreticisi

DA-TA Demir Araba - Tahta Araba fabrikası olarak Adapazarı’nda 1914 yılında kurulan Başak Traktör, 1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na bağlı SAZ (Sakarya Alat-ı Ziraiye) unvanıyla Türk çiftçisinin tüm tarım alet ve makinaları ile diğer ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmiştir.

1962 yılından itibaren Ford marka traktörlerin ithalatını yapmaya başlayan Başak Traktör, 1968 yılından itibaren Ford ile yapılan iş birliği çerçevesinde Adapazarı'nda yüzde 65 yerli üretim oranı ile imalat başarısını göstermiştir.

1976 yılında STEYR firmasıyla yapılan anlaşma kapsamında STEYR markası ile traktör üretimine başlanmış, 1996 yılından itibaren BAŞAK markası ile traktör üretimine devam edilmiştir. Başak Traktör 2012 yılında Sanko Grubu’na katılmıştır.

Sakarya’da bulunan fabrikada, 275.000 m² alan üzerinde 40.000 m² kapalı alanda üretim yapılmaktadır. Yıllık üretim kapasitesi 10.000 adet olup, traktörün ana parçaları olan motor, şanzıman ve hidrolik donanım ana parçaları, Başak Traktör fabrikasında işlenmekte ve üretilmektedir. Başak Traktör, farklı segmentlerdeki 2x4 ve 4x4 çekişli 20 civarında modeli; az yakıt tüketimi sayesinde en ekonomik kullanımı sağlayan, az bakım gerektiren yerli traktörleri 
ile çiftçilerin hizmetindedir.

SANKO çatısı altında yeniden yapılanan Başak Traktör, Türkiye çapında yaygın satış ve servis ağı ve her an ulaşılabilir, ekonomik yedek parça stoku ile çiftçilerin yanında olmaya devam etmektedir. 

VİZYONUMUZ

“PAZARIN HİZMETİNE VERİMLİ ZİRAAT MAKİNALARI SUNMAK”

MİSYONUMUZ

“PAZARA KALİTELİ VE VERİMLİ TRAKTÖR SUNARAK PAZAR PAYINI BÜYÜTMEK”

ÇALIŞMA ANLAYIŞIMIZ

DÜRÜSTLÜK VE ŞEFFAFLIK

"İşin hilesi dürüstlüktür" anlayışından yola çıkarak işimizi etik kurallar çerçevesinde yaparız.
Her konuda açık ve şeffaf davranırız. Sorunların çözümüne kaynağını saklamadan ve kimseyi suçlamadan yapıcı ve açık bir şekilde yaklaşırız.
Sorunlarımızı gri alan bırakmadan çözeriz.
Üreteceğimiz raporlarla şeffaflık sağlar, sorunları ortaya çıkarır ve çözümleri takip ederiz.

GÜVEN VE AİDİYET

Birbirimize korku, çekinme ve kuşku duymadan inanırız. Söylediğimizin ve duyduğumuzun arkasında başka bir şey olabileceğine inanmayız.
Adil ve tutarlı davranış sergileriz.
Başak Traktör ilk önceliğimizdir. İş yaparken birbirimizle çelişirsek önceliğimizin Başak olduğunu unutmayız.

DİSİPLİN

İşimizi disiplinli bir şekilde yaparız. İş disiplininin yazılı ya da yazısız kurallara özenle uyulmasını ve yüksek sorumluluğu birlikte gerektirdiğine inanırız.
Atılan her adımı planlı ve hedefe doğru atarız.
Hedeflediğimiz kalite düzeyine sahip olacağımız disiplinle ulaşacağımıza inanırız.

FARKLILIKLARI YÖNETMEK

Karar süreçlerine katılım ve ortak aklı teşvik eden bir çalışma anlayışı oluştururuz.
Farklı düşüncelerin ve bakış anlayışlarının bizi geliştireceğine ve zenginleştireceğine inanır, farklı kültürlere ve görüşlere açık oluruz.
Herkesi dinleyerek görüşlerine değer veririz.

ETKİN İLETİŞİM

Doğru anlamak ve anlaşılmak için çaba sarf ederiz.
Diğerini suçlamak yerine "Ben nerede hata yaptım?" diyerek özeleştiri yaparız.
Başarı için birlikte çalışır, birbirimizi destekler, ortak kararlara saygı gösteririz.
İşimizi daha iyi yapmak için tartışırken birbirimizi suçlamadan, doğrudan yapıcı şekilde geri bildirim veririz.
Kişisel kavga yapmayız.

TUTKU

Başak'ın ortak amacına işimize karşı tutkuyla sarılmamız ve işimizi keyifle yapmamız sonucunda ulaşabileceğimize inanıyoruz.
Hepimiz kendimizden ve kendi bölümümüzden önce müşterilerimize ve Başak Traktör'e öncelik vererek, daha başarılı bir Başak Traktör oluşturulacağına güçlü bir şekilde inanıyoruz.