Fimak Fırın Makinaları - Kimdir

FİMAK, 1976 yılında genç ve girişimci mühendis Vedat Özpınar tarafından kurulmuştur. Üretim hayatına 80m2'lik bir dükkânda uzun şekil verme makinası imalatı yaparak başlamıştır. İlerleyen yıllarla birlikte sektörün ihtiyacı olan makine ve ekipmanlarını teker teker ürün gamına alan Fimak, 1991 yılında Konya 2. Organize sanayinde 4000 m2 alana taşınmıştır. İmalat alanını genişleten Fimak 1995 yılında ilk ihracatını gerçekleştirmiş ve ülkemizi uluslararası alanda temsil etmeye başlamıştır. Doksanlı yılların ortalarından itibaren çalışmalarına ivme kazandıran Fimak ürün gamını dünyadaki, sektöründeki teknolojik gelişmeleri takip ederek genişletmiş ve döner fırın, taş tabanlı katlı fırın, borulu fırın gibi makineleri de üreterek gelişimine hızla devam etmiştir. Bu gelişimin doğal bir sonucu olarak Fimak 2010 yılında yeni fabrika yatırımını tamamlamış ve 22.000 m2 kapalı, 23.000 m2 açık alanı bulunan toplamda 45.000 m2 alanda faaliyet gösteren modern fabrikasında üretimine hız katarak devam etmiştir.

Yeni üretim tesislerinde faaliyetlerine ısı teknolojileri ve hamur teknolojileri alanlarında devam eden Fimak Makina kalite ve sürekli gelişim anlayışından taviz vermeden ürün çeşitliliğini arttırarak sektördeki yoluna hızla devam etmektedir.

   Fimak günümüzde unlu mamul, fırıncılık, pastanecilik, restoran zincirleri, kafe, otel, catering alanlarında hizmet vermektedir. Son olarak çalışmalarına 2016 yılında başladığı ve 2018 yılında son şeklini alan, sektöründe içinde birçok ilki barındıran Fimak Retros adlı gastronomi fırını ile de gastronomi makinaları alanında da hizmet vermeye başlamıştır.

  Fimak 2017 Temmuz ayında sektöründe bir ilki daha başararak Sanayi Bakanlığı onaylı Türkiye'deki AR-GE merkezlerinden biri olmaya hak kazanmıştır. Sürekli yenilikçi anlayış felsefesi ile hareket eden Fimak Makina üretim teknolojilerine ve fabrikasına yaptığı yatırımlarla dünyanın 65 ülkesine ihracat yapmaktadır. Ayrıca Fimak Makine Amerika Birleşik Devletlerin'de kurduğu şirketle ABD pazarında da faaliyetlerini sürdürmektedir.

 Fimak bulunduğu sektöre eğitim anlamında da katkı sağlamaktadır. Gıda sektöründe geleceğin şeflerinin ve ustaların eğitimi anlamında da sosyal sorumluluk projelerine imza atmaktadır. Bu doğrultuda Fimak Makina 2017 Ekim ayında, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde yer alan Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksek Okuluna, '' Vedat Özpınar Ekmekçilik ve Pastacılık Uygulama Mutfağını'' kazandırmıştır. Bu sayede sektörün alanında bilgili, donanımlı iş gücü ihtiyacını sağlayacak insanların yetişmesine olanak tanımıştır.

    Fimak Makina Kaliteli hizmet, kaliteli ürün ve mutlak müşteri memnuniyeti ilkelerini benimseyen ve bu ilkeleri hayata geçiren bunun için de kendini sürekli yenileyen bir firma olarak kullandığı ekipmanlar ile kalitesinden hiçbir zaman taviz vermemiş ve kalitesini her zaman üst seviyede tutmayı başarmıştır.

    Fimak Makina geleceğe doğru emin adımlarla ilerlerken firma olarak kurumsal değerlerini oluşturmuştur. Disiplinli çalışma, güvenilir olma, kaliteden taviz vermeme, rekabetçi olmak, sürekli gelişim peşinde koşmak ve tüm bunların neticesinde oluşan motivasyonu ile ülkesine, sektöre ve genç girişimcilere hizmet vermeye devam etmektedir.