Semak Makina - Kimdir

Semak Makina Ticaret ve Sanayi A.Ş. başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, toplam 13 ülkeden gerçekleştirdiği ithalat ile alanında dünyada önde gelen 30′ dan fazla markayı Türkiye’de başarı ile temsil etmektedir.

1970 yılından beri İtalyan menşeli Oleo-Mac, 1997 yılından beri Kanada menşeli Oregon, 1998 yılından beri İsviçre menşeli Felco markalarının Türkiye’deki yetkili ve tek distribütörü olan Semak, başarı ile temsil ettiği markaların Avrupa satıcıları ciro sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Türkiye Genelinde Yaygın Bayi ve Servis Ağı
Türkiye’nin 8 bölgesinde yaklaşık 800 Yetkili Bayisi ile tüketicisine hizmet veren Semak, 2000’den fazla ana kalemin yer aldığı ürün gamıyla geniş bir pazara hitap etmektedir. Amatör, hobi, yarı profesyonel ve profesyonel olmak üzere; ormancılık, tarım, benzinli çim biçme makinası, bahçe makine, çim makinaları ve donanımları konusunda neredeyse tüketicilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir.

Semak; bayileri kanalıyla tüketiciyle buluşturduğu makina satış sonrası hizmetlerini ise, Türkiye genelinde en uç noktalara kadar yayılan 300’den fazla Yetkili Servis noktası ile sağlamaktadır.

Geniş Yedek Parça Stoğu Dünyanın Sayılı Örneklerinden
Pazara sunduğu ürünlere ilişkin geniş aksesuar ve yedek parça stoğu dünyada sayılı örneklerdendir. Temsilcisi olduğu markaların yanı sıra; aynı gruplar dahilinde pazarda var olan diğer marka ürünlerin aksesuar ve yedek parçaları konusunda da eşsiz çeşitlilikte verdiği hizmetle, yedek parça konusunda piyasada oldukça iddialıdır.

Satış Sonrası Hizmet Anlayışında Öncü Yaklaşım
Her alanda olduğu gibi satış sonrası hizmet konusunda da müşteri memnuniyeti ve mutluluğunu esas alan Semak, 2 yıl garanti ile pazara sunduğu ürünlere, ürünün kullanım ömrü boyunca bayi ve servisleri ile birlikte desteğini sürdürmektedir.

Kendi bünyesindeki ileri test ve kontrol donanımlarından kurulu “Uzman Merkez Servisi”, Semak’ın ülke genelindeki servis birimlerini desteklemekte ve denetlemektedir.

İthal ettiği ürünlerin Türkiye koşullarına uygunluğunun en üst düzeyde sağlanması amacıyla kurduğu “Ürün Geliştirme Birimi” ileyse; bayi ve servislerden gelen geliştirme talepleri doğrultusunda yürüttüğü öncü çalışmalarla sektöründe dikkat çekmektedir.

Kalite ve Güvenlikten Ödün Vermeyen Hizmet Anlayışı
Temsilcisi olduğu markaların pazarda taklit edilmeye çalışılıyor olması, Semak’ın kalite anlayışında doğru yolda ilerlediğinin bir göstergesi denebilir.

Ürünlerinin güvenliğinin; Avrupa Birliği’nin Makine Emniyeti Direktifleri’ne ve aynı paraleldeki Türk Kanun ve Yönetmeliği’ne uygunluğunu, çeşitli test ve deney raporlarıyla belgelemektedir.

Yasal Mevzuat Her Daim Ana Kılavuzu
Semak için; geçmişten gelen ticari terbiyesi ve kültürünün bir gereği olarak, tüm projelerde ve yeni uygulamalarda her zaman yasal mevzuat ana kılavuz olmuştur. Yeni tüm uygulamaların yasalara uygunluğu olmazsa olmaz en temel şarttır. Müşteri memnuniyeti sağlanırken, yasaların müsaade ettiği sınırlar dahilinde kalmak, katı bir kural ve disiplin olarak esas alınmaktadır.

Gelişmiş Teknolojik Altyapı
Kurumsal yapısının da gereği olarak, teknolojik gelişmelerin yakın takipçisi Semak; 2010 yılı itibariyle kurduğu teknolojik altyapı sayesinde bayileri ile ilişkilerini mesafeden bağımsız hale getirmiştir.

Satış ve satış sonrası hizmet süreçlerinde faydalanılan SAP sistemi; ihtiyaçların doğru anlaşılmasının yanı sıra; internet hızında ve en doğru çözümlerin sunulabilmesi imkanını doğurmuştur.

Bayi Portali (b2b) aracılığıyla sisteme doğrudan bağlanılabiliyor olunması, bayilerin güncel stok bilgilerine her an ulaşabilmesini sağlarken, Semak’ın bayilerine özel duyuru ve bilgilendirmelerde bulunabildiği bir platform da oluşturmaktadır.

SAP Business Objects online raporlama sistemi ile tüm süreçler dinamik bir yapıya oturtulmuş olup, içinde bulunulan durumun güncel olarak anında raporlanabilmesi imkanı hızlı aksiyonlar alınabilmesine olanak tanımaktadır.

Müşteri memnuniyeti odak alınarak kurulan mevcut teknolojik altyapı ile; maksimum bayi memnuniyeti sağlanması, yüksek kalitede ve hızlı iletişim kurulması, yalın bilgi paylaşımı ve yıllardan beri zaten süre gelen güvenilirlik daha da güçlendirilmiştir.

Çevre Duyarlılığıyla İnşa Edilmiş Bir Hizmet Binası
Semak, gelişen yatırımları ve sürekli artan iş hacmi ile doğru orantılı olarak; Gebze’de 13.000 m² açık, 7.500 m² kapalı alana kurulan çevreci Merkez Binası’nı bünyesine dahil etmiştir.

Semak’ın çevre hassasiyeti temellerine dayalı olarak inşa edilen binasının; ısıtma-soğutma, aydınlatma ve bilgisayar altyapısında tamamen çevreci ve son teknoloji sistemler tercih edilmiştir.

Bugüne kadar her zaman çevre bilinciyle ilerleyen Semak; yeni logosuyla da bu bilinci vurgulamayı hedeflemiştir.

Gelişen Geliştiren Yapı
Yönetim, Tedarik, Satış, Pazarlama, Finans, Satış Sonrası Hizmetler ve Lojistik olmak üzere tüm departmanlarını tek bir çatı altında toplayan Semak, Merkez Binası’ndaki Eğitim Salonları’nda belli dönemlerde; çalışanlarına, bayi ve servislerine sektörle ilgili eğitim ve bilgilendirmelerde bulunarak sektöre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Tüccar Esnaf Anlayışına Dayalı İlişkiler
Aile şirketi olarak üç neslin emeğini taşıyan Semak, her geçen gün kendini yenileyip geliştirirken; kurduğu ilişkilerde ise esnaf yapısındaki samimiyet ve güvenilirliğe dayalı anlayışla ilerlemeyi tercih etmekte, şirket içinde de yönetim tarafından bu anlayış çalışanlara aşılanmaktadır.

Çeyrek asrı aşkın süredir daima ileriye taşınan hizmet ve kalite anlayışı, tüketici odaklı yaklaşımı ve çevre bilinciyle; çalışanları, bayileri, servisleri ve son kullanıcısıyla omuz omuza yürüyen Semak Makina, ulusal ve uluslararası rekabette değişmeyen değerleri ile dünya markası olma hedefiyle kendisi ile yarışını sürdürmektedir.