Hahn&Kolb Lepleme Tezgahı

kategorisinde 0 adet ürün

Hahn&Kolb Firmaları Tümü

Talaşlı imalat tezgahlarında en ince talaş üreten bir makina olan Lepleme tezgahı, sertleştirilmiş çeliçten veya malzemeden olan iş parçasının taşlama yapıldıktan sonra yüzeyin tekrar parlatmak  ve iş parçasının tam işlevsel hale getirmek için kullanılan bir makinadır. Lepleme tezgahında işlem gören iş parçasına leplenmiş parça kısaca lepleme denir.

Lepleme tezgahında işlenen ve büyük hassasiyetle taşlanan parça  0,005 mm. ile 0.01 mm. ye kadar talaş kaldırarak daha çok parlaklık verme, sertleştirme, hassas ve aşınmaya karşı daha etkili ve dayanıklığı yüksek yüzey elde edilmesinde önemli bir işlevsel görev üstlenir. İş parçasının lepleme yapabilmek için lepleme tezgahı ve ekipmaları, lepleme aletleri kullanılarak yapılır. Lepleme hem el tezgahlarında hemde otomatik lepleme tezgahlarında yapılabilmektedir..

Lepleme işlemi , iş parçasının taşlanmış yüzeylerde mikronla ölçülebilen değerlerdeki hataları düzeltmek,  yüzey kalitesi en iyi olacak şekilde elde etmek ve yüzeylerin birlikte çalışacak her iki yüzeyin alıştırılması ve hatasız olmasını sağlamak amacıyla yapılır.Lebleme işlemini  İşlem yapılacak yüzeyde, abrazif bir malzeme kullanılarak düşük hızda ve alçak basınçta uygulamak iyi sonuçlar verir.

Lepleme manuel olada el emeği ile  veya mekanik tezgahlarda yada otomatik tezgahlarda yapılabilir. Elle leplemede toz halinde serbest abrazif tanecikleri; mekanik leplemede birbirine taş şeklinde bağlanmış abrazif tanecikler kullanılır.

Bu bakımdan mekanik lepleme, taşlama veya honlama ile karıştırılabilir. Lepleme tezgahları ancak, taşlamadan farklı olarak lepleme, çok düşük hızda, honlamaya göre farklı takım tipleri ile yapılır.
Lepleme işlemi münferit parçalara veya birbiriyle temas halinde bulunan parçalara uygulanabilir. Münferit parça leplemesinde abrazif tanecikleri, lepleme çarkı denilen bir disk ile parça üzerine bastırılır ve meydana gelen sürtünme ile talaş kaldırılır, işlem sırasında çarklar birbirine göre zıt yönde dönerler, parça ise öteleme hareketi yapar. 
 

Lepleme çarkı genellikle yumuşak bir malzemeden yapılır, bu şekilde abrazif tanecikleri diskin yüzeyine gömülerek bunu aşındırmazlar. Bu amaçla, yumuşak dökme demir, demir olmayan yumuşak alaşımlar veya demir olmayan malzemeler kullanılır.
Temas halinde bulunan parçaların leplemesinde birbirine göre izafi harekette bulunan parçaların arasına lepleme macunu veya sıvısı konulur, böylece harekete geçirilen abrazif tanecikleri, yüzeylerin işlenmesini sağlarlar.

Bu yöntem valf-valf yuvası, segman kullanılmayan silindir-piston, dişli çarklar gibi sistemlerde uygulanır.
Leplemede kullanılan abrazif malzemesi, silisyum karbür, alümina denilen alüminyum oksit, korindon kullanılır.

 

Hahn&Kolb Lepleme Tezgahı İlanları, Satılık Hahn&Kolb Lepleme Tezgahı tüm detaylarıyla bu sayfada inceleyin...